Rozvojové programy pre mládež pokračujú

Autor: HKM Zvolen Dátum: 24.9.2019

Rady skúsených hokejových odborníkov sú pre športový aj osobnostný rozvoj mladých hokejistov, ale tiež trénerov neoceniteľné. Do Zvolena v ostatných dňoch zavítali dve osobnosti, ktoré sa s „rytiermi“ podelili o svoje poznatky.

Pred pár dňami sa na zvolenskom zimnom štadióne objavil Július Šupler, aby predstavil rôznorodé tréningové tipy či cvičenia zo svojej bohatej trénerskej praxe. Ukážky boli zamerané hlavne na zlepšenie zručností off-ice drillu zvolenských talentov. Všetky cvičenia pán tréner navyše predvádzal na pomôckach, ktoré on osobne dopomohol pre mládež HKM klubu získať osvedčia a pomôžu mládeži HKM v jej neustálom napredovaní.
Lukáša Juríka, športového riaditeľa mládeže HKM zaujala aj práca skúsených bývalých hráčov, ktorých oslovil prezident SZĽH Miroslav Šatan s ponukou pomôcť slovenským mládežníckym reprezentáciám. Počas letných týždňov absolvoval jeden z nich, bývalý útočník Róbert Döme niekoľko sústredení s mládežníckymi reprezentačnými družstvami. V auguste rozložil rozvojový kouč švédskeho IFK Österäker  kemp so slovenskou „šestnástkou“ aj pod Pustým hradom, aby sa o mesiac do Zvolena vrátil, teraz však už na pozvanie HKM. „Sadli sme si spolu s Robom a nadviazali spoluprácu. V rámci napredovania mladých zvolenských hokejistov sme sa rozhodli priviesť do nášho klubu takýchto odborníkov. Formou minimítingov by nám mal Robo a neskôr aj Boris Žabka pomáhať počas celej prebiehajúcej sezóny,“ objasňuje Lukáš Jurík. Prvý takýto minimíting sa uskutočnil v minulom týždni a bol zameraný pre hráčov od 15 rokov. “Robo absolvoval tréningy s kadetmi, dorastom a juniorkou. Zúčastnili sa ich všetci mládežnícki tréneri od 5. HT vyššie a videli vybrané prvky zo švédskej hokejovej školy. Chceli sme pokračovať v práci, ktorú v našom klube vlani začal fínsky tréner Raimo Summanen. Priniesol sem čosi nové a na tento severský štýl, ktorý sa v medzinárodnej konfrontácii dokáže presadiť, chceme teraz nadviazať.“

Myšlienku doviezť trénerov „zvonku“ vidí aj samotný Róbert Döme ako užitočný krok. „Lukášovi dávam v tomto za pravdu. Aj našom klube (IFK Österäker - pozn.) máme popri domácich koučoch trénera z Rigy, z Moskvy, mali sme tiež trénera z Ameriky, Fína, ja som Slovák. Tá metodika sa v prospech veci mieša. Toto mi na Slovensku chýba, napríklad Česi aj Švajčiari už zahraničných trénerov pri mládeži majú. V juniorke už nemôže byť problémom ani rečová bariéra, angličtinu sa u nás učia všetci. Zahraničný tréner prinesie oživenie, treba od neho vziať možno len niektoré veci a prispôsobiť ich na zvolenské podmienky.“ Minulotýždňový pobyt v HKM bol pre niekdajšieho útočníka Pittsburghu Penguins takpovediac oťukávací a poslúžil aj na oboznámenie sa s prostredím v klube. „Som rád, že som tu,“ konštatoval Döme a na základe videného konštatoval: „Deti tu nie sú iné ako vo Švédsku, možno sú len trochu inak vývojovo tvarované. Nemyslím si tiež, žeby sa podmienky na hokej  výrazne odlišovali. U týchto mladých kategórií nie je ani tak dôležité, aby mali hráči špičkové tréningové vybavenie, na zábavný a užitočný tréning často stačí aj plocha parkoviska a pár kužeľov. Vidím ale že popri tom, čo sa vo Zvolene po stránke materiálneho zabezpečenia už podarilo, sa stále zlepšuje a bude zlepšovať. Lukáš Jurík s Mirom Brumerčíkom neustále na niečom pracujú, snažia sa vybudovať aj nejaké infraštruktúrne veci, čo je dobré a potrebné. Čo sa ale týka tréningov na ľade, tie základné pomôcky má každý, rovnaké sú vo Švédsku aj inde. K nim je samozrejme zo strany trénerov potrebná trpezlivosť a odbornosť a o jej zvyšovanie sa teraz snažíme. Deťom je potrebné predovšetkým zrozumiteľne vysvetliť a ukázať, čo tréner vlastne chce.“

Zručnosti na prvom mieste, pod takýmto heslom by sa mohla niesť zvolenská misia Róberta Dömeho, ktorý priamo na ľade odovzdával svoje poznatky mladým „rytierom“ ale hlavne ich trénerom, pre ktorých boli poznatky zo švédskej hokejovej školy akýmsi vzdelávacím seminárom. „Je množstvo vecí, ktoré tréneri môžu s deťmi zdokonaľovať,“ vysvetľoval  Döme. „Korčuľovanie, prácu s hokejkou v rýchlosti, streľbu, rozpoznávanie situácií... Štrnásť až šestnásťroční hokejisti majú obrovský potenciál zlepšovať sa, mali by sme sa venovať ich rastu. Vo svojom veku by sa mali hrať, získavať dobré návyky. My tréneri by sme ich nemali zväzovať taktikou, pretože naučiť niekoho systém, je to najľahšie a posledné. Systém je o disciplíne a o kolektíve, ktorý by mal jednotne fungovať. Kolektív však tvoria jednotlivci, ktorí musia byť zruční, a práve pri získavaní zručnosti musíme mladým pomáhať.“

Róbert Döme, ako rozvojový tréner upozorňuje, že aj hráči v juniorskom veku sa dajú formovať hoci pri nich je to už zložité, dôraz preto kladie na prácu s mladšími hokejovými nádejami. „Koncepcia musí byť nastavená tak, aby tréner s hráčom dostatočne komunikoval, porozprával sa s ním o nejakej situácii, či je to streľba, korčuľovanie, alebo hocičo iné. Je dôležité určité veci rozobrať, hovoriť o nich, keď je to potrebné, aj niekoľko krát. Tento proces musí prebehnúť, pretože veľakrát sa stane, že rodič, alebo, nazvem to nevzdelaný tréner, nakáže v dobrej viere chlapcovi trénovať streľbu niekde na garážové dvere. Ten mladý hráč vystrelí dvesto pukov, má na rukách mozole a všetci si myslia, že niečo užitočné pre seba urobil. Keď ale vtedy nemá spätnú väzbu, usmernenie od trénera či to robí dobre alebo zle, a nepríde žiadna rada ako to má, alebo nemá strieľať, môže si vybudovať zlozvyk, ktorý už nikdy neodstráni. A to je veľký problém. Preto je potrebné, aby prebehol ten proces, ktorý som spomínal. Ten chlapec, alebo dievča potrebuje  od trénera počuť čo a ako robí, cvičenie opakuje, a znova by mal dostať ďalšiu spätnú väzbu. V hokejovom raste mladého hráča sa jedná o stovky hodín, komunikácia tréner – hráč je vo vývoji mladého hokejistu najdôležitejšia. Hráč musí cítiť, že tréner vie o čom hovorí a vie mu to aj ukázať. Takýmto prístupom si tréner u hráčov získa obrovský rešpekt.“

Popri odbornom a ľudskom prístupe by mal byť u trénerov mládeže namieste aj určitý stupeň technickej zdatnosti, vzhľadom na potrebu využívania elektronických pomôcok. Róbert Döme upozorňuje, že práve výdobytky doby vedia zaujať aj mladých hokejistov. „Treba si uvedomiť, že mladí ľudia technikou žijú, je to ich životný štýl. My tréneri si musíme nájsť cestu, ako ich takouto formou zaujať. Hráči chcú ten tréning vidieť na iPhonoch, chcú vidieť, čo na ľade robia. Aj v hokeji musíme kráčať s dobou, moderné technológie, kamery, iPody mladíkov zaujmú a trénerom dokážu veľmi pomôcť. A nemusí to hneď stáť stovky eur, užitočné programy pre hokej sa dajú stiahnuť aj zadarmo, ja sám jeden z nich využívam.“

Zvolen je prvým klubom, ktorý Dömeho so žiadosťou o spoluprácu oslovil a tiež prvým, pre ktorý si našiel čas. Medzitým sa mu totiž ozvali ďalší záujemcovia zo Slovenska aj z Česka, čo svedčí o kvalite jeho produktu. „HKM bol prostredníctvom Lukáša Juríka bol prvý klub, ktorý ma so zaujímavou ponukou oslovil. Preto bude mať u mňa Zvolen vždy zelenú, aj napriek mojej pomerne veľkej časovej vyťaženosti.“

Majster Slovenska v drese Slovana má teda za sebou prvý minimíting rytierskou družinou, ukázal niečo na ľade, priniesol užitočné materiály a tiež ukázal prácu s modernou technikou.

Rozhodnutie pozvať hokejového svetobežníka neoľutoval ani Lukáš Jurík, ktorý prvý Dömeho pobyt okomentoval: „Zamerali sme sa prednostne na zlepšenie zručností hráča v pohybe a tréneri aj mladí hokejisti videli, čo majú robiť. O mesiac, dva Robo príde znova, aby zhodnotil, akým smerom sa to pohlo a kde sme sa dostali. Na to potom nadviažeme ďalšími vecami, hráčov čaká mentálny seminár, ďalej chceme udržať nejakú kontinuitu aj smerom ku skills tréningom, na ktoré sa v minulej sezóne zameral Raimo Summanen. Musím zdôrazniť, že nečakáme okamžite nejaký zázrak, ale je tu určitý smer ktorý sme si dali, chceme na tom do budúcnosti stavať a posúvať sa dopredu.“

 

Kto je Róbert Döme (40)

Narodil sa v Senici, hokejovo vyrastal tiež v Skalici a Trenčíne. Do zámoria odišiel ako 16-ročný a popri pôsobení v nižších súťažiach si pripísal aj vyše päťdesiat zápasov v NHL za Pittsburgh Penguines. Najvyššie súťaže hral aj v Česku, Nemecku a Švédsku, ktoré sa stalo jeho druhým domovom. Pracuje na poste metodika v tíme IFK Österäker, od tohto leta je tiež konzultantom pri mládežníckych reprezentáciách Slovenska.