Zvolen druhýkrát zdolal Bystricu

Autor: HKM Zvolen Dátum: 19.11.2021

HKM Zvolen – HC´05 Banská Bystrica 5:4 pp (1:1, 3:2, 0:1, 1:0)
Góly: 14. Mikúš (Kotvan), 22. Krieger (Diakov, Leskinen), 27. Hain (Diakov, Chlepčok), 29. Saracino (Mikúš), 64. Roy (Jedlička) – 19. Ščerbak (Cardwell, Šoltés), 33. Šoltés (Berger, Ščerbak), 36. Kabáč (Tamáši, Bubela), 48. Šoltés (Fatul, Vašaš). Rozhodovali: Fridrich, Snášel ml. – D. Konc ml., M. Orolin, vylúčení na 2 min: 6:7, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 100 divákov.

Zvolen: Rahm – Kotvan, Hain, Roy, Diakov, Kubka, Hraško, Barcík – Török, Jedlička, Zuzin – Krieger, Puliš, Leskinen – Saracino, Mikúš, Stupka – Csányi, Marcinek, Chlepčok

B. Bystrica: Gajan - Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Boldižár, Španko, Fatul – Ščerbak, Berger, Fossier – Bubela, Tamáši, Mistele – Výhonský, Ihnačák, Kabáč – Jendroľ, Gabor, Šoltés – Vašaš

Pred stretnutím oba tímy klepali hokejkami na ľad, keďže nesúhlasia s aktuálnymi protipandemickými opatreniami ohľadne obmedzení pre divákov. Prvú šancu si vytvorili hostia už v prvej minúte. Po chybe Kotvana to Berger vyskúšal z otočky, Rahm bol pozorný. Zvolenčania nevyužili presilovú hru a po nej nebol úspešný ani únik Saracina, ktorého vychytal Gajan. Na opačnej strane sa Banskobystričanom ponúklo prečíslenie troch na jedného, Fossier zakončil pod hornú žŕdku, blysol sa opäť gólman HKM. V jedenástej minúte sa Zuzin tešil z gólu, ale arbitri ho neuznali pre predchádzajúcu prihrávku rukou. Regulárny zásah teda prišiel až o tri minúty neskôr. Kotvan napriahol spoza kruhov a puk od Mikúša smeroval za Gajana – 1:0. Hostia následne zvýšili aktivitu, často ohrozovali Rahma, ktorého najprv neprekonal z dobrej pozície Mistele, no v presilovke sa to už podarilo Ščerbakovi. Ruský hokejista parádne vystrelil spoza pravého kruhu v pokľaku zápästím a vyrovnal na 1:1. Pred prestávkou domáci ešte mohli odpovedať Zuzinom, bol voľný, ale tesne minul ľavú žŕdku.

V strednom dejstve najprv Zvolen vyťažil gól z presilovky, ktorá práve končila, keď Kabáč naskakoval na ľad a z medzikružia sa bez prípravy presadil Krieger – 2:1. Vyrovnať sa potom snažili bystrickí hokejisti Ščerbak a Fatul, nepodarilo sa im to a prišiel znovu trest. Tentoraz z hokejky Haina. Ten zakončil voľný z ľavej strany do protiľahlej časti bránky v čase, keď trestnú lavicu opúšťal pre zmenu Boldižár – 3:1. V 29. minúte sa zdalo, že je vymaľované. Chybu Creviera-Morina potrestal Mikúš. Všimol si pred bránkou dobre postaveného Saracina a od neho sa napokon dostal puk za Gajana – 4:1. Majster mal naďalej viac z hry, ale Banskobystričanov postavila na nohy druhá presilovka v stretnutí. Využili ju po dorážke Šoltésa pred odkrytou svätyňou Rahma. V 36. minúte hráči spod Urpína udreli tretíkrát v tretej presilovke v rade. Tentoraz sa presadil Kabáč pred bránkou, doslova dotlačil puk do nej i napriek ležiacemu švédskemu gólmanovi v drese HKM na čiare – 4:3. Zvolenčania použili trénerskú výzvu, ale videorozhodca posúdil, že Kabáč ani Tamáši sa postavením v bránkovisku nedopustili prehrešku a zásah teda platil.

V tretej tretine najprv domáci nevyužili presilovku. Hra sa však prelievala z jednej strany na druhú a z vyrovnania sa tešili hostia. V 48. minúte predviedol nádherný slalom cez celé ihrisko Šoltés, prešiel cez štyroch protihráčov a cez hokejku piateho z pravej strany zavŕšil individuálnu akciu na 4:4. Kvalitný hokej naďalej pokračoval, zvolenský legionár Krieger z uhla trafil do hornej žŕdky, na opačnej strane Rahm prekazil Šoltésovi šancu na hetrik. V závere riadneho hracieho času Bystričania nevyužili presilovku a tak sa išlo do predĺženia. V ňom veľké šance nevyužili v drese majstra Leskinen, Puliš a Stupka, no napokon sa presadil nekompromisnou strelou z kruhu pri avizovanom vylúčení hokejistu spod Urpína Roy.

Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: „Bol to dobrý zápas. Mali sme ho do stavu 4:1 počas prvej a druhej tretiny pod kontrolou. Banskú Bystricu sme do ničoho nepúšťali. Škoda, že sme potom pristúpili na hru súpera, nechali sa vyladiť z rytmu. Bystričania to v predbránkovom priestore začali dohrávať. V tretej tretine boli hostia lepší. Inkasovali sme dnes nešťastné góly počas oslabení, ale kľúčovú presilovku Banskej Bystrice v závere sme ubránili, čo bol základný kameň toho, že sme v predĺžení uspeli.“

Ivan Droppa, asistent trénera Banskej Bystrice:„Videli sme veľmi dobrý zápas. Z našej strany prvých desať minút druhej tretiny to nebolo to, čo sme chceli. Dostali sme sa pod tlak, inkasovali tri góly, bolo teda 4:1. Po oddychovom čase, ktorý sme si za tohto stavu zobrali, to už bolo mužstvo, aké chceme vidieť v každom zápase. Bolo to už z nášho pohľadu dobré, dali sme niekoľko pekných gólov, štvrtý bol naozaj krásny. Škoda len, že sme to nedokázali dotiahnuť do víťazstva, ale máme sa od čoho odraziť.“