Zvolenčania pod Zoborom pri Versteegovej premiére

Autor: HKM Zvolen Dátum: 28.11.2019

Najsledovanejším zo štyroch piatkových zápasov 26. kola bude nepochybne ten v Nitre, kde pricestujú Zvolenčania. Nielen preto, že ho fanúšikovia budú môcť sledovať na obrazovkách Sport 1, ale tí v zaplnenej Nitra Aréne budú svoj zrak upierať najmä na domáceho hráča s číslom 43. 

Jeho nositeľom je dvojnásobný víťaz Stanley cupu a majiteľ vyše 700 zápasov v NHL, 33-ročný kanadský útočník Kris Versteeg, ktorý si pod Zoborom splní jeden z hokejových snov a zahrá si v jednom tíme so svojím mladším bratom Mitchom. V novom pôsobisku si dáva len tie najvyššie ciele a ako sám uviedol, vo svojej, pravdepodobne poslednej hráčskej sezóne chce pridať do zbierky úspechov tipsportligový titul. Piatkový zápas by však nemal byť len jeho nitrianskou premiérou, rovnako tak ju zažije jeho 32-ročný krajan, útočník Colton Yellow Horn, ktorý by mal vytvoriť indiánsku úderku s Juddom Blackwaterom. "Čierna voda" a "Žltý roh" sú dobrí kamaráti už od detstva a spojenie ich ciest v tíme minulosezónneho finalistu môže byť pre Nitranov vítanou vzpruhou. Obaja produktívni Kanaďania by mali spolu "skalpovať" súperov o body v spoločnom útoku. Nitra zároveň oznámila odchod obrancu Dylana Olsena a útočníka Eduarda Šimuna. 

Príchod K. Versteega a Yellow Horna má vyriešiť problémy nitrianskej ofenzívy, ktorá je s 55 strelenými gólmi druhá najhoršia v lige, na čo pod Zoborom určite nebývali zvyknutí. Mužstvo trénera Mariána Bažányho sa v posledných zápasoch muselo zaobísť bez obrancov Matúša Raisa a Miroslava Pupáka, chýba aj útočník Juraj Šiška. V bráne dostáva priestor predovšetkým skúsený český gólman Miroslav Hanuljak (2,23 GAA, 91,50 %), ktorý doteraz vychytal tri čisté kontá, čo je druhé miesto po košickom Andrejovi Košarišťanovi. Najproduktívnejším hráčom tímu je útočník Kale Kerbashian (6+10), najlepším strelcom Judd Blackwater (7 gólov). Po 23 odohratých zápasoch patrí "Corgoňom" s 27 bodmi deviata priečka. Aktuálne ťahajú v lige sériu piatich prehier (pri troch z nich strelili len jeden gól), ktoré prerušili len dvomi výhrami vo Vyšehradskom pohári. Aistent trénera Nitry Dušan Milo sa pred zápasom pozrel aj na súpera: „Od príchodu nového trénera sú ďaleko aktívnejší, napádajú aj v oslabeniach, je ich plné ihrisko. V útoku majú obrovskú kvalitu, bude to veľmi ťažký zápas. Na druhej strane očakávame peknú návštevu a veríme, že atmosféra pomôže našim hráčom a bude to od nás dobrý zápas.“

Kúzlo trénera Dona Nachbaura naďalej trvá, Zvolenčania od jeho príchodu vyhrali všetkých päť zápasov bez straty bodu. To teda znamená, že séria bez predĺženia trvá už 23 zápasov. V nich získali "Rytieri" 45 bodov, čo znamená priebežne štvrtú priečku. Na nej sa stále držia aj napriek aktuálnej víťaznej sérii, Banskej Bystrici však dýchajú na krk s dvojbodovým odstupom. Druhá najlepšia ligová ofenzíva (75 gólov) nastrieľala počas spomenutej série 20 gólov. Napriek tomu priniesli posledné zápasy nie príliš presvedčivé úseky hry. Hovorí tréner Don Nachbaur: „Stále sa ešte učím, stále spoznávam týchto hráčov. Doterajšie zápasy my ale ukázali, že musíme byť ešte rýchlejší a viac korčuľovať. Napríklad Liptovský Mikuláš bol v prvej tretíne rýchlejší ako my, vďaka čomu vyhrávali súboje, boli prví pri puku a mali viac striel. Veľa striel na nás išlo po prehratých súbojoch a vhadzovaniach. Taktiež musíme zrýchliť myslenie pri hre. Dôležitý je stopercentná príprava na zápas, koncentrovanosť a správne nastavenie hráčov. S Mikulášom sme sa pozreli na tabuľku a ich zostavu a mysleli sme si, že to bude ľahké. Tak to v športe nefunguje. Každý môže poraziť každého, to si treba uvedomiť. Je to vždy o tvrdej práci a bojovnosti. Ako som povedal, musíme ešte pridať. Nemôžeme si len tak zaviazať korčule a ísť hrať hokej, to na tejto úrovni nestačí, emočná a mentálna príprava na zápas musí byť lepšia. Je tu naozaj veľa kvalitných hráčov a trénerov, a to si jednoducho vyžaduje maximálnu prípravu a rešpekt ku každému tímu."

V poslednom zápase s Michalovcami sa do obrany vrátil po dvoch zápasoch Ben Betker a v Nitre je na programe návrat útočníka Bruna Mráza. Do brány pôjde Tomáš Tomek. Pre zdravotné problémy opäť nenastúpi center Marco Halama. „Vrátili sa mu problémy z minulej sezóny. Neviem teraz povedať, ako dlho to bude trvať. Snažíme sa mu čo najviac pomôcť, aby sa dal rýchlo dokopy," komentoval tréner Andrej Podkonický. V prvom vzájomnom zápase Zvolenčania doma súpera vynulovali 4:0, keď shutoutom prispel Tomáš Tomek a gólmi Štrauch, Trotter a Bonis (2). 

Zápas v Nitre začína o 18:00, priamy prenos na Sport 1 môžete sledovať od 17:45.