Základná časť v číslach

Autor: HKM Zvolen Dátum: 24.3.2021

Piatykrát v extraligovej histórii vstúpia Zvolenčania do playoff z pozície víťaza základnej časti. Všetky štyri predošlé prvenstvá premenili na finálovú účasť, v rokoch 2001 a 2013 aj na majstrovský titul. V rokoch 2000 a 2005 išiel pohár do hlavného mesta. Nasledujúce riadky ponúkajú štatistický pohľad na tímové aj individuálne počínanie "rytierov" v uplynulých 50 ligových kolách.

Ako jediný tím v tejto sezóne dosiahli Zvolenčania métu 100 bodov (spolu 103). Podarilo sa im to po dvoch rokoch, celkovo ôsmykrát počas pôsobenia v extralige.

Len 9-krát prehral Zvolen v riadnom hracom čase, najmenej zo všetkých tímov.

Vyhral 19 z 25 domácich zápasov a v počte získaných bodov (55) a strelených gólov (102) bol najlepším tímom na vlastnom ľade (nerátajúc zápasy s Banskou Bystricou v pozícii hostí).

Vonku bol Zvolen so 48 bodmi tretím najúspešnejším tímom.

V základnej časti prehral maximálne dva zápasy po sebe. To sa mu stalo trikrát.

Bodovo sa tímu najviac darilo v januári (31 bodov), kedy odohral aj najviac zápasov (13) a bodoval v každom z nich.

Jediným súperom, s ktorým Zvolenčania nestratili ani bod, je DVTK Miskolc. Bodovo najmenej sa im darilo s Nitrou (4 zápasy - 5 bodov) a Detvou (6 zápasov - 9 bodov).

Okrem Miskolca vyhrali aj všetky zápasy s Banskou Bystricou a Liptovským Mikulášom a bodovali v každom zápase s Michalovcami, Slovanom a Novými Zámkami.

35 víťazných zápasov je druhý najvyšší počet v extraligovej histórii klubu (v sezóne 2000/01 to bolo 37).

Priemer 2,06 získaných bodov na zápas je najlepší v extraligovej histórii klubu (doteraz to bolo 2,05 v sezóne 2012/13).

179 strelených a 125 inkasovaných gólov predstavuje druhú najlepšiu ligovú ofenzívu a tretiu najlepšiu defenzívu.

125 inkasovaných gólov je štvrté najlepšie číslo v extraligovej histórii klubu (2008/09 - 125 gólov, 2003/04 - 123 gólov, 2001/02 - 121 gólov, 1997/98 - 112 gólov, v tejto sezóne sa však hralo iba 36 zápasov).

V úspešnosti presiloviek (21,98 %) obsadili Zvolenčania tretiu priečku, v oslabeniach (81,53 %) ôsmu. V početnej výhode skórovali 51-krát, viac sa podarilo len Nitre (52).

Iba v jednom zápase nestrelil Zvolen ani gól a iba raz si udržal čisté konto. V oboch prípadoch to bolo proti Novým Zámkom.

V základnej časti bol Zvolen strelecky najaktívnejším tímom (1905 striel na bránu). Mal šiestu najlepšiu streleckú úspešnosť (9,40 %).

V počte trestných minút (668) aj dvojminútových trestov (244) obsadil 5. najlepšie miesto.

Úspešnosť vhadzovaní 49,41 % znamená 7. priečku.

Spolu si Zvolenčania zahrali 15-krát predĺženie resp. nájazdy, najviac zo všetkých tímov. Uspeli v nich 8-krát, čo je rovnako najviac.

Absolvovali aj najviac nájazdových pokusov (42). Spolu so Slovanom a Košicami boli v nájazdoch najúspešnejší, zhodne 5-krát.

11 hráčov dalo v zápase aspoň 3 góly, zo Zvolenčanov strelili hattrick Mikko Nuutinen a Radovan Puliš.

10 hráčov zaznamenalo v jednom zápase aspoň päť bodov, zo Zvolena to bol Mikko Nuutinen (3+2 v dohrávke 3. kola proti Liptovskému Mikulášu 10:3)

9 hráčov si pripísalo v zápase aspoň 4 body. Zo Zvolena Radovan Bondra a Allan McPherson (v rovnakom zápase proti Liptovskému Mikulášu).

Najrýchlejší zvolenský gól zápasu strelil v čase 01:04 Allan McPherson. Bolo to v zápase 4. kola v Trenčíne.

Najrýchlejší gól Zvolena v predĺžení a zároveň druhý najrýchlejší gól v predĺžení v základnej časti strelil Miloš Kelemen. V 41. kole proti Novým Zámkom rozhodol po 15 sekundách.

Najneskorší gól v predĺžení a druhý najneskorší v sezóne strelil Radovan Puliš v čase 64:43 v zápase 46. proti Banskej Bystrici.

Najneskorší gól riadneho hracieho času strelil Allan McPherson v čase 56:56 v zápase 48. kola v Poprade.

Dva najneskoršie góly do šatne v prvej tretine strelili hráči Zvolena. V čase 19:59 sa v 15. kole proti Trenčínu presadil Radovan Puliš, o sekundu skôr strelil gól Mikko Nuutinen v 35. kole proti Banskej Bystrici. Nuutinen strelil v poslednej minúte prvej tretiny až tri góly, najviac zo všetkých hráčov. Ďalšie dva v časoch 19:54 a 19:52.

Dva tímy strelili v základnej časti súperovi aspoň 10 gólov. Jedným z nich bol Zvolen v dohrávke 3. kola s Liptovským Mikulášom (10:3). Zároveň to bol na góly najbohatší zápas základnej časti. Rovnakému súperovi uštedrili Popradčania 11-ku v 38. kole (1:11).

Spomenutá výhra bol aj najvyššou výhrou Zvolena v základnej časti. Najvyššia prehra prišla v 20. na ľade Popradu 9:2.

Zvolen ako jediný tím strelil v zápase 5 presilovkových gólov (opäť dohrávka 3. kola s Liptovským Mikulášom 10:3). Štyrikrát využili "rytieri" presilovku proti Trenčínu pri domácej výhre 5:3. To sa im podarilo ako jednému z troch tímov.

Najproduktívnejší hráč (51 bodov) a najlepší strelec (26 gólov) tímu Radovan Bondra bol zároveň jeho najtrestanejším hráčom (83 trestných minút) a tiež tretím najlepším strelcom ligy.

Štyria hráči zaznamenali priemer aspoň bod na zápas, z nich najlepší Radovan Puliš (1,19). Ďalej Allan McPherson (1,10), Radovan Bondra (1,04) a Mikko Nuutinen (1,00).

Najlepší nahrávač Mikko Nuutinen (31 asistencií) bol zároveň najproduktívnejším hráčom v presilovkách (22 bodov) a najaktívnejším strelcom (181 striel na bránu). Bol tiež druhým najproduktívnejším legionárom ligy.

Najvyťaženejší korčuliar T.J. Melancon (priemerne 23,8 min.) bol aj najproduktívnejším obrancom (6+21). Najviac gólov medzi obrancami strelil Peter Hraško (7).

Najvyťaženejším útočníkom bol Radovan Bondra (priemerne 19,7 min.)

Bondrových 51 bodov bolo najmenej bodov lídra tímového bodovania od sezóny 2011/12, keď 40 bodov dosiahol Vladimír Baláž.

Peter Hraško a Branislav Kubka ako jediní odohrali všetkých 50 zápasov. Táto obranná dvojička spolu hrala celú sezónu.

Najviac víťazných gólov strelili Puliš, Nuutinen a Mikúš (všetci 4).

Z hráčov, ktorí odohrali aspoň polovicu zápasov, strávil na trestnej lavici najmenej Jakub Kolenič. Juniorský útočník zaznamenal svoje prvé a jediné vylúčenie až v 48. kole v Poprade.

Kolenič bol tiež najproduktívnejším hráčom tímu do 20 rokov (6+5).

Najväčší bodový progres oproti minulej sezóne dosiahol Miloš Kelemen. 38 bodov (19+19) je o 20 viac, než v predošlom ročníku (9+9), navyše odohral o tri zápasy menej.

Najviac vhadzovaní v tíme absolvoval Juraj Mikúš (546), zároveň ich najviac vyhral (322).

Robin Rahm zaznamenal druhú najlepšiu úspešnosť zákrokov (92,14 %) medzi brankárkmi, ktorí odchytali aspoň 50 % všestkých zápasov. Vychytal druhý najvyšší počet výhier (27) . Bol druhým najvyťaženejším ligovým brankárom (2487,49 odchytaných min.) a brankárom s tretím najvyšším počtom úspešných zákrokov (1149).

Spolu nastúpilo v drese Zvolena aspoň na jeden zápas 38 hráčov (3 brankári, 12 obrancov, 22 útočníkov), 23 z nich môžeme označiť za zvolenských odchovancov, z toho 11 v juniorskom veku.

Z 38 hráčov bolo 6 legionárov, ktorých má Zvolen na súpiske spolu 7.

V priebehu základnej časti došlo k piatim pohybom v kádri, za ktoré môžeme označiť príchody a neskôr odchody Adama Húsku, Mareka Ďalogu a Adam Helewku. Do tímu prišli Oldrich Kotvan a Aleksanteri Heiskanen. František Gajdoš nakrátko odišiel, neskôr sa do tímu vrátil, preto ho medzi pohyby v kádri nepočítame.