Veľký predsezónny rozhovor s hlavným trénerom

Autor: HKM Zvolen Dátum: 14.9.2023

Začiatok sezóny 2023/2024 sa nezadržateľne blíži a pre hlavného trénera HKM to bude už štvrtá sezóna pod Pustým hradom. Rekordná sezóna to bude aj pre 53-ročného trénera, keďže vo svojej kariére ešte nikdy netrénoval jeden klub štyri sezóny v rade. V doterajších troch sezónach stál na lavičke HKM v 192 zápasoch a dosiahol v nich 124 víťazstiev.

 

Prezident klubu Dušan Mráz sa nedávno vyjadril, že sa s vami veľmi dobre pracuje. Je váš vzťah s vedením dôvodom, prečo ste vo Zvolene ostali aj ďalšiu sezónu?
Človeka, samozrejme, potešia takéto slová, ale v prvom rade je to úspech chalanov, že dokázali v posledných sezónach vybojovať medaily, a, samozrejme, aj skvelá práca ľudí okolo tímu a taktiež funkcionárov. Ja si myslím, že spokojnosť je na obidvoch stranách, ale pre mňa je najdôležitejšia komunikácia a tá je medzi nami a ľuďmi, ktorí vedú zvolenský hokej, na výbornej úrovni.

Ako vnímate s odstupom času druhé miesto z minulej sezóny?
Každý chce byť prvý a vo Zvolene vždy začíname sezónu s cieľom pobiť sa o tie najvyššie priečky. Keď sa človek do toho finále dostane, tak, samozrejme, ho chce vyhrať. Bohužiaľ, v minulej sezóne nám to nevyšlo a človek potom nad tým premýšľa, čo sa dalo spraviť lepšie, ale faktom je, že Košice nás štyrikrát porazili a stali sa majstrom.

V slovenskej lige sa naozaj nestáva často, že hlavný tréner vydrží tak dlho pri jednom tíme. V čom je vaše tajomstvo, že dokážete aj po tak dlhom čase stále hráčov motivovať k najlepším výkonom?
Zo športového hľadiska je jasné, že v posledných rokoch máme výsledky. Ja by som to ale teraz chcel zobrať z tej osobnej stránky, pretože ja s chlapcami, realizačným tímom alebo s vedením sa mám vždy o čom porozprávať a všetkých nás teší chodiť na štadión. Ďalšou podstatnou vecou je, že musíte mať pri sebe veľmi dobrého kolegu. Ja som o Andrejovi vedel už predtým, aký je človek, či už z charakterovej, alebo trénerskej stránky. A veľmi dôležité je aj to, že tu máme veľa domácich hráčov a hráčov, ktorým na Zvolene záleží a nedovolia, aby nastalo nejaké poľavenie v tíme alebo podobne.

Príprava priniesla až šesť výhier. Dá sa hovoriť o vydarenej prípravnej časti?
Naším cieľom bolo hrať v príprave proti českým extraligovým klubom, ale tieto tímy na Slovensko chodiť jednoducho nechcú a veľa z nich hrá Ligu majstrov. Sme radi aspoň za zápasy proti elitným klubom 1. ligy. Niektoré zápasy nás preverili a v niektorých zápasoch sme čakali väčší odpor súperov, ale podstatné je, že nenastali v príprave nejaké zranenia a vieme, čo máme očakávať od konkrétnych hráčov.   

Výraznú časť prípravy chýbala v zostave dvojica Sládok-Hecl. Aký je ich aktuálny stav?
Obidvaja sú aktuálne v tréningovom procese, ale ich štart v zajtrajšom zápase je otázny.

Pred minulou sezónou prišlo niekoľko legionárov nepripravených a zaostávali za očakávaniami. Tento rok je zatiaľ z vášho pohľadu všetko v poriadku?
Mali sme s nimi niekoľko meetingov a oni vedia, prečo sú tu. Keď chceme byť úspešní, tak naši legionári musia byť lepší ako legionári v ostatných mužstvách. Máme tu naozaj kvalitných slovenských hráčov a oni sú tu na to, aby týchto hráčov potiahli ešte vyššie. Zatiaľ nebudeme nič hodnotiť a uvidíme, čo nám ukážu prvé zápasy.

Nedávno ste sa vyjadrili k Marošovi Jedličkovi, že pevne veríte v jeho úspech v Amerike. Nebude vás na druhej strane trochu aj mrzieť, že prídete o takého kvalitného slovenského hráča?
Vrátim sa trochu do minulosti. Pred štyrmi rokmi sme ho vôbec nepoznali a vytiahli sme ho z juniorky. Maroš odvtedy svoju pozíciu už nepustil a každý rok dosahoval výborné výsledky. Jediná vec, čo ma mrzí, je, že sa nedostal na tohtoročné majstrovstvá sveta. Ale aj tak bol draftovaný a teraz mu musíme všetci priať, aby v Amerike podpísal zmluvu a bojoval o NHL. 

V mužstve nastalo v lete len pár zmien. Je Zvolen kvalitnejším tímom na papieri ako v minulej sezóne?
Slovenských hráčov tu všetci poznáme a majú vysokú kvalitu a charakterovo sú tiež výborní. Prišli noví piati zahraniční hráči, ktorých sme si vybrali na základe ich zručností, a teraz je to na nich, aby predviedli svoje umenie. Toto je presne aktuálny trend na Slovensku, že na súpiske môžete mať sedem legionárov a očakávate od nich najväčšiu kvalitu.

Po sezóne odišlo šesť legionárov. Prezradíte fanúšikom, ktorý z týchto hráčov je podľa vás najväčšou stratou pre tím? 
Jednoznačne Mike Huntebrinker bol typ hráča, ktorého v tíme potrebujete, či už zo športovej, alebo charakterovej stránky.

Jedno miesto hráča do 20 rokov obsadí Filip Čulík. Máte už predstavu o druhom mene?
Túto otázku ešte budeme riešiť s Andrejom a uvidíme, či niekoho zoberieme ako trinásteho útočníka.

Aký ste si dali cieľ pre túto sezónu?
V prvom rade sa spoločne s chalanmi budeme snažiť, aby bol Zvolen opäť aj divácky, aj športovo úspešný. Teraz sa sústredíme na základnú časť, kde chceme skončiť čo najvyššie, aby sme mali dobrý vstup do štvrťfinále.