Zvolenská sezóna v číslach

Autor: HKM Zvolen Dátum: 26.3.2020

HKM Zvolen má za sebou 24. sezónu v najvyššej slovenskej lige v ére samostatnosti. Presnejšie, len 55 zápasov, keďže súťaž prvýkrát vo svojej histórii skončila predčasne. Jej účastníci tak boli ochudobnení o zostávajúce tri kolá nadstavby a následné playoff. Hodnotiť teda budeme len to, čo sa hodnotiť dá. Na nedokončený ročník 2019/20 sa pozrieme z pohľadu čísiel zvolenského A-tímu.

Jeho dres v ňom oblieklo 40 hráčov. Zápasový štart si pripísalo 37 korčuliarov a 3 brankári. Iba jeden z nich odohral všetkých 55 zápasov, bol ním kapitán Ivan Švarný. Najmenej zápasov (5) odohral americký útočník Jake Hansen, ktorý sa s tímom rozlúčil 1. októbra.

Bol jedným z 11 legionárov, ktorí v tejto sezóne prešli zvolenským kádrom. Rovnaký počet legionárov využil Zvolen v minulej sezóne. Medzi spomenutých 40 hráčov nepočítame útočníka Jána Sýkoru, ktorý po príchode do tímu pre zranenie už nenastúpil. Počas sezóny nastúpilo 11 odchovancov HKM.

Z hráčov, ktorí boli na súpiske na začiatku sezóny, odišlo deväť a počas nej zaznamenal káder trinásť príchodov (vrátane Andreasa Štraucha, ktorý v priebehu sezóny prišiel aj odišiel). 

Titul najproduktívnejšieho "rytiera" a zároveň najlepšieho nahrávača súťaže patrí Brockovi Trotterovi. Kanadský center zaznamenal v 51 zápasoch 60 bodov (14+46). Naposledy pokoril hráč Zvolena 60 bodovú hranicu v sezóne 2014/15, keď Kamil Brabenec získal 63 bodov (17+46). Cez 60 bodov sa v sezóne dostal už len slovanista Jindřich Abdul. Trotter je jedným z 11 hráčov, ktorí v tejto sezóne zaznamenali v jednom zápase minimálne 4 asistencie. S 301 vyhratými buly bol najlepším Zvolenčanom v tejto činnosti (15. miesto v lige). V počte nazbieraných bodov v presilovke (26) mu patrí tretie miesto v lige. 

Druhým najproduktívnejším hráčom HKM a zároveň tretím v lige je Trotterov krajan Allan McPherson. V 51 zápasoch získal 59 bodov (21+38). Pokiaľ nepočítame Petra Zuzina, ktorý väčšinu svojich gólov zaznamenal ešte v drese Detvy, McPherson bol najlepším strelcom tímu a zároveň s Trotterom jediný s priemerom vyše bod na zápas. S 153 strelami bol najčastejšie strieľajúcim hráčom a tímove prvenstvo má aj v štatistike +/- (+28).

McPherson je jedným z troch zvolenských hráčov, ktorí v sezóne zaznamenali hetrik. Ďalšími sú Peter Zuzin a Rastislav Špirko, ktorý trojgólový zápis pridal ešte v drese Zvolena. 

Prvú trojicu bodovania uzatvára najproduktívnejší obranca Willie Corrin.Ten v 53 zápasoch nazbieral 47 bodov (9+38). Od majstrovskej sezóny 2000/01 je to vôbec najlepší počin obrancu Zvolena, keď vtedy 50 bodov zaznamenal kapitán majstrov Róbert Pukalovič. Odvtedy zvolenský obranca prekonal 40 bodovú hranicu iba raz, v sezóne 2005/06 to bol Daniel Babka (46 bodov). Pukalovič s Babkom si v spomenutých sezónach pripísali zhodne 35 asistencií, čo robí z Corrina najlepšieho nahrávača medzi obrancami v histórii klubu v ére samostatnosti. Americký rodák bol podľa dostupných štatistík najvyťaženejším hráčom tímu (925:56 min.) Zároveň bol jeho najtrestanejším hráčom (136 trestných minút). 

Pokiaľ berieme do úvahy len body v drese Zvolena, môžeme povedať, že najproduktívnejšími Slovákmi tímu boli Bruno Mráz (16+13) a Marco Halama (13+16). Určite teší fakt, že najproduktívnejšie sezóny v seniorskej kariére majú za sebou zvolenskí odchovanci Marco Halama, Patrik Marcinek (2+12) či Peter Zuzin (23+20), hoci ten väčšinu bodov pridal ešte ako hráč Detvy. Najmilším prekvapením sezóny je nepochybne 18-ročný Jakub Kolenič. Reprezentačný útočník debutoval medzi mužmi s bilanciou 2+8 v 43 zápasoch a získal si veľkú priazeň trénerov i zvolenských tribún. Bol najproduktívnejším hráčom súťaže do 18 rokov.

Pozrime sa na trojicu, ktorá sa v ročníku 2019/20 vystriedala vo zvolenskej bráne. Jasnou jednotkou bol Tomáš Tomek so 42 odchytanými zápasmi, z ktorých 21 bolo víťazných. "Rudy" si pripísal dve čisté kontá a priemer inkasovaných gólov 2,46. Úspešnosť 91,46 % znamená 10. miesto medzi ligovými brankármi. Oproti minulej sezóne si tak Tomáš Tomek štatisticky pohoršil, odchytal však podstatne väčšiu porciu zápasov, navyše v základnej časti 2018/19 bol Zvolen tímom s najmenej inkasovanými gólmi.

Najviac striel zo všetkých brankárov smerovali v tejto sezóne na Romana Petríka, väčšina z nich ešte za detvianskou obranou. Žiadny iný brankár Tipsport ligy si nepripísal viac úspešných zákrokov (1374). Zvolenský odchovanec bol po popradskom Tomášovi Vošvrdovi druhým najvyťaženejším brankárom (2630:36 odchytaných minút), Tomáš Tomek šiestym (2465:42). S menej lichotivými číslami zakončil sezónu Juraj Hollý, ktorý sa do brány postavil v 11 zápasoch. Hoci 7 z nich bolo víťazných, Hollého úspešnosť bola 84,43 % a gólový priemer 4,38. Pripísal si aj jeden shutout. Spolu zvolenskí gólmani zaznamenali priemernú úspešnosť 89,97 %, horšie sú na tom v tomto ohľade len Nové Zámky a Liptovský Mikuláš.

Po individuálnych štatistikách poďme na tímové. Po 55 odohratých zápasoch skončili Zvolenčania s 91 bodmi na 6. priečke. Ide o najhoršie tabuľkové umiestnenie od sezóny 2013/14, kedy HKM po základnej časti patrilo 7. miesto.

29 zápasov vyhrali "rytieri" v riadnom hracom čase, viac výhier po 60 minútách si pripísala iba Banská Bystrica. Zároveň z tímov prvej šestky najviac zápasov v riadnom hracom čase prehrali (22). Zo všetkých tímov odohrali najmenej predĺžení (4), pričom ani v jednom neuspeli

Zaujímavosťou je, že Zvolen a Újbuda sú jediné tímy, ktoré sa v uplynulej sezóne ani raz nedostali k samostatným nájazdom

Jediným súperom, ktorého Zvolenčania v sezóne ani raz nezdolali, je bratislavský Slovan. Všetký štyri vzájomné zápasy vyhrali s Liptovským Mikulášom a tomuto súperovi strelili najviac gólov (23). Štyrikrát bez straty bodu zdolali aj Nové Zámky.

Domáca bilancia HKM bola 27 zápasov, 16 výhier, 11 prehier a 50 získaných bodov (7. miesto v lige). Horšie sa červeno-modrým darilo u súperov. Z 28 vonkajších zápasov vyhrali 13, prehrali 15 a získali 41 bodov (4. miesto v lige). 

So 186 strelenými gólmi bola zvolenská ofenzíva druhá najlepšia v lige. Defenzíva bola v rámci prvej šestky najhoršia so 152 inkasovanými gólmi.   

Trikrát v sezóne Zvolen zakončil zápas bez streleného gólu. (18. kolo: Zvolen - Košice  0:1, 33. kolo: Trenčín - Zvolen 2:0, 1. kolo nadstavby: Slovan - Zvolen 5:0)

V úspešnosti presiloviek patrila Zvolenu druhá priečka (21,86 %), v úspešnosti oslabení piata (84,67 %). 

Celú sezónu sa nedokázali Zvolenčania zbaviť nálepky najvylučovanejšieho tímu. Ako jediný tím prekročili hranicu 1000 trestných minút (1053), zároveň inkasovali najviac dvojminútových trestov (329). Hrali aj najviac oslabení o dvoch hráčov (51).

Najviac trestných minút v zápase inkasovali v pohronskom derby 6. januára na ľade Banskej Bystrice (99). 

Na zvolenskú bránu smeroval tretí najmenší počet striel (1529). Na súperových brankárov vyslali Zvolenčania 1871 striel, častejšie strieľal len Poprad. Úspešnosť streľby 9,94 % predstavuje 5. miesto.

Vzhadzovania "rytierom" príliš nešli, úspešnosť 51,41 % stačí len na 9. miesto. 

O najrýchlejší gól sezóny sa postaral Rastislav Špirko, ešte ako hráč Zvolena. V zápase 12. kola na ľade Michaloviec otvoril skóre už v 14. sekunde. O prvenstvo sa Špirko delí práve s hráčom Michaloviec, Christophe Lalancette sa v 7. kole presadil na ľade Nitry v rovnakom čase. Aj druhý najrýchlejší gól sezóny patrí Zvolenčanovi a opäť sú v tom Michalovce. V 52. kole Bruno Mráz skóroval na východe po 18 sekundách. 

Zvolen bol súčasťou gólovo najbohatšieho zápasu sezóny. V súboji 44. kola prestrieľal doma MAC Újbuda 8:6.