Presilovky? Zjednodušiť, zrýchliť, viac strieľať, káže Podkonický. Reprezentáciu víta

Autor: HKM Zvolen Dátum: 3.12.2019

Päťzápasová víťazná séria sa pre Zvolenčanov skončila v piatok v Nitre, kde stratili dvojgólové vedenie a napokon odišli bez bodu. O dva dni neskôr si so Slovanom zahrali prvé predĺženie v sezóne, v ňom ťahali za kratší koniec. Náročný zápasový kolotoč pokračuje a dva dni po súboji na ľade lídra tabuľky čaká rytierov Poprad, ktorý ťahá sériu štyroch výhier. Na jeho lavičku sa koncom októbra postavil niekdajší najúspešnejší tréner HKM Peter Mikula, ktorý sa vráti “domov“. Pred týmto zápasom sme sa rozprávali s tým zvolenským, Andrejom Podkonickým.

 

Po posledných dvoch predvedených výkonoch sa jeden získaný bod zrejme máli. Čo ste si povedali po týchto zápasoch?

Mali sme videoanalýzu, ako po každom zápase, aby sa chalani poučili a znova videli tie detaily, ktoré rozhodujú. Viedli sme 2:0 a mali sme množstvo šancí na 3:0, aby sme zápas zlomili. Samozrejme, trápia nás momentálne presilovky. Nitre sme chybou darovali gól na 1:2, to isté so Slovanom. Bol to kvalitný zápas z oboch strán, no myslím, že góly sme súperovi ponúkli, miesto toho, aby si ich on vytvoril, čo mrzí ešte viac. V obidvoch zápasoch sme ale ukázali srdce, bojovnosť a tvrdo sme ich odpracovali. Určite sme mali na viac, ako len jeden bod.

Presilovku ste nevyužili v posledných štyroch zápasoch, spolu ich bolo osemnásť. Skúšali ste aj zmeny v presilovkovej formácií. Nie tak dávno ste mali problém s presadením sa v rovnovážnom stave a padali vám práve góly v presilovke. Kde nastal zlom a čo je potrebné zlepšiť?

Áno, snažíme sa to meniť, momentálne však góly nedávame. Keď sa nedarí, mali by to hráči zjednodušiť. Potrebujeme častejšiu streľbu, ktorou sa môžu otvoriť ďalšie možnosti a vďaka tomu vieme narušiť a unaviť súperov brániaci tvar. Treba to zrýchliť, puk musí lietať a nesmieme ho zbytočne predlžovať. Taktiež sme mali veľké problémy so založením, viazne prechod do tretiny. Pracujeme na tom každý deň a ja verím, že sa opäť zlepšíme. Presilovku o dvoch hráčov musíme využívať. Hrali sme ju veľmi zle, streľby bolo málo a prihrávky pomalé. Po zápase s Nitrou Don asi dve hodiny sedel pri videu s presilovkovými hráčmi. Je to aj o ich tvorivosti, tá nám zatiaľ chýba.

Pred zápasom so Slovanom ste sa rozhodli rozdeliť kanadský útok. Keď ste tak urobili naposledy v zápase s Detvou, neskôr ste priznali, že to možno nebol najlepší krok. Prečo ste sa tak rozhodli znovu?

Bolo to Donove rozhodnutie. Potrebujeme nájsť vhodného hráča aj k Rasťovi Špirkovi, ktorý by mu pomohol. Na Slovane sme najprv skúsili Štraucha v prvom útoku s Trotterom a McPhersonom, potom tam zahral dobre aj Kolenič. Don hráčov postupne začína spoznávať a skúša rôzne možnosti, aby sme našli optimálnu zostavu. Potrebujeme mať viac vyrovnaných formácií, ktoré vedia potiahnuť.

Na tlačovke po zápase Don Nachbaur povedal, že od jeho príchodu je každým zápasom vidieť herný progres tímu. Súhlasíte?

Určite áno. Myslím, že hra vyzerá úplne inak, ako počas štvorzápasovej série prehier, ktorú sme mali.

V čom vidíte jeho najväčší prínos?

Prišiel človek, ktorý trénoval v NHL, kde viedol hráčov svetových kvalít. Už len to, že niekto taký príde do kabíny, vzbudzuje veľký rešpekt a iný prístup hráčov. Ja si od neho najviac beriem samotný koučing, týkajúci sa rozboru zápasov. Vidí v hre veľmi veľa, najmä taktické veci, ktoré v NHL dopodrobna riešia. Samozrejme, tamojší hráči sú úplne inde, čím nechcem určite nikoho zhadzovať, ale jednoducho je to tak. Tam systém riešia do najmenších detailov. Tu na to hráči ešte nie sú úplne zvyknutí a čím viac informácií majú, tým viac nad všetkým premýšľajú a môže nastať v hlave pretlak, ktorý ich skôr brzdí v hre, než by im pomáhal. Je to ale určite veľký prínos a hlavne dlhý proces. Hráči sa učia niektoré veci, ktoré sa na Slovensku zatiaľ zanedbávajú. Sú to detaily, ktoré ale rozhodujú v celkovom systéme. Taktiež tréningy sú vo veľmi vysokom tempe, čím nechcem povedať, že predtým by neboli, ale zas do nich vniesol niečo nové.

Pri pohľade na výsledky nejde prehliadnuť fakt, že z tímov z prvej trojky, teda tými nad vami, ste vyhrali len jeden zápas. Napriek tomu, že so Slovanom či Košicami ste neodohrali zlé zápasy a herne navrch ste mali aj v prvom vzájomnom s Banskou Bystricou, nevyhrali ste. Vypovedá to o niečom?

S týmito súpermi sa ukáže sila mužstva a mali by sme ich zvládať. Určite sme proti nim neodohrali zlé zápasy, no musíme aj ich začať porážať, pretože to veľmi pomáha sebavedomiu tímu. Playoff je síce ďaleko, ale v ňom to bude oveľa náročnejšie a práve tieto zápasy budú ukazovateľom. Tabuľka sa rozdelí a v prvej šestke sa sústredí kvalita, ktorá nám nastaví zrkadlo.

Ako zatiaľ hodnotíte novú posilu, Andreja Štastného?

Ja som Andreja sledoval už predtým. Je to výborný útočník, silový, dobrý na oslabenie a najmä center. Takého sme potrebovali. Práve v playoff môžu takéto typy rozhodovať a zatiaľ ich veľa nemáme. Odohral dobré zápasy, tvrdo bojoval a dobre zapadol do kolektívu. Mali sme oňho záujem už počas pôsobenia v Slovane, vtedy to ale nevyšlo. Myslím, že jeho príchod nám veľmi pomohol.

Po príchode Dona Nachbaura sa vedenie vyjadrilo, že po konci novembra môže prísť k zmenám v kádri. Aké posily by ste uvítali?

Určite kreatívneho obrancu s dobrou strelou na presilovku. A strelca do útoku. Hráča, ktorý by vedel potiahnuť a rozložiť sily do ďalších útokov. Posilniť teda potrebuje vpredu aj vzadu, no je ťažké nájsť dobrú slovenskú posilu. Máme jedno voľné miesto pre legionára, kde to vidím skôr na obrancu a v útoku to bude zrejme slovenská posila. Momentálne je to ale ťažké povedať. Samozrejme, legionársky limit platí len v zápase, ale nemyslím, že niekto z cudzincov by chcel prísť na to, aby sedel na tribúne.

Nad reprezentačnou pozvánkou ste tentokrát neváhali?

Určite som neváhal. Ako som povedal aj predtým, urobil by som veľkú chybu, keby som nešiel. Nie každý tréner takú šancu dostane a reprezentácia sa neodmieta. Je to skvelá vec pre moju trénerskú kariéru a som rád, že som znova dostal možnosť. Mirovi Šatanovi som hneď povedal, že idem. Viem, čo od Craiga očakávať a už sa teším, opäť prídem na iné myšlienky a užijem si to.