Poďme na hokej

Autor: HKM Zvolen Dátum: 6.2.2016

Základy dnešnej pozície si zverenci trénerského dua Josef Turek – Andrej Podkonický začali budovať hneď od štartu sezóny. Víťazstvá a dobré výkony ich zaslúžene vyniesli na post lídra súťaže, na ktorom sa držali od 12. do 24. kola. Pred záverečnou šestinou základnej časti sú najproduktívnejším tímom s najväčšou úspešnosťou streľby a najlepšie brániacim kolektívom v oslabeniach. Teda nepochybne zaslúžene majú v rukách istotu účasti vo vyraďovacích zápasoch. Tréner Josef Turek hovoril aj na túto tému:
Počítali ste pán tréner, že účasť v play-off si zabezpečíte už pred záverečnou šestinou?
Vôbec som sa tým nezaoberal. Pred začiatkom súťaže nám médiá nedôverovali, tie prognózy hovorili skôr o ťažkej sezóne. Bolo to z ich strany logické, pretože sme podstatne obmenili káder. Tým novým chlapcom sme ale spolu s Andrejom Podkonickým pri ich výbere verili. Niektorých z nich som trénoval ešte v ich mládežníckom veku, alebo som ich poznal z toho, ako postupne prechádzali jednotlivými kategóriami v reprezentáciách. Keď prišli v lete do Zvolena, poväčšine neboli až tak známi, pretože buď nedostávali dostatok priestoru v predchádzajúcich pôsobiskách, alebo ešte naplno neukázali svoje prednosti. Preto našou prioritou bolo zložiť fungujúci tím. Play-off bolo vtedy ďaleko, mysleli sme vždy len na nasledujúci zápas.
Teraz, v prvej polovici februára sme už ale niekde inde. V tejto fáze súťaže sa už rátajú body, začína sa špekulovať o postavení, kto s kým v play-off. Aká je vaša predstava?
Nechceme prepočítavať, kde chceme byť po základnej časti. Máme pred sebou ešte deväť, možno osem zápasov a naším cieľom je vyhrať ich.
Prvá tretina základnej časti bola zo strany vašich zverencov skvelá, potom sa to trochu herne i výsledkovo rozkolísalo, vždy však bez väčších extrémov. Platí to aj jednotlivcoch, niektorí akoby sa v produktivite trochu vytratili, iní naopak, chytajú ten správny dych. V akom stave je pred blížiacim sa vrcholom sezóny vaše mužstvo?
Nepoznám tím, ktorý dokáže hrať celú sezónu nepretržite naplno, na najvyššej úrovni. Aj tí, čo sa nakoniec radujú z titulu, majú slabšie chvíľky, je to prirodzené. Naše mužstvo neťahalo žiadnu veľkú negatívnu sériu, doteraz sme prehrali len tri zápasy v rade a potom sme to hneď vo štvrtom eliminovali. V dlhodobej súťaži ten útlm príde. Ale zoberme si – máme 90 bodov, hrať sa bude ešte o 27. Neviem, koľko z nich napokon získame, ale po tejto stránke sa rysuje jedna z najúspešnejších zvolenských sezón. Dali sme zatiaľ najviac gólov zo všetkých, a to nie je jednoduché. Našich hráčov to stálo extrémne veľa síl, preto prišiel aj určitý útlm. U niekoho skôr, u niekoho neskôr. Teraz musíme zvládnuť záver základnej časti, lebo umiestnenie do play-off hrá pre nás dôležitú rolu. Až potom bude pred nami úloha správne načasovať a pripraviť mužstvo na vyraďovaciu časť súťaže. Verím, že sa naši hráči v pravý čas nakopnú.
Jedným z prostriedkov na zlepšenie výkonov je aj zdravý konkurenčný boj vnútri tímu...
Na aktuálnu formu a výkonnosť hráčov reagujeme. Príkladom je nedávne prehodenie pozícií medzi Semorádom a Obdržálkom, ktoré určite nebolo posledným. Čakáme na zdvihnutie Petra Zuzina, má v sebe potenciál, verím, že sa ešte viac ukáže a sme pripravení dať mu priestor. Sú tu hráči, ktorí si svojimi výkonmi pýtajú väčšiu šancu, vyššie pozície a tí čo sú na nich teraz, ich svojou hrou musia obhajovať. Teraz nás aktuálne teší fazóna tretej formácie. Stará sa o produktivitu, darí sa jej. Na základe toho dostávajú jej hráči aj väčší priestor na ľade. Napríklad presilovky už nie sú výsadou len prvých dvoch pätiek. Každý zápas je však iný, čo potvrdil včerajší duel v Bystrici. Tam zabrala zasa najviac „dvojka“ Lukáša Juríka. Ale o tom to je, hokej je tímový šport.
Hraničným termínom na doplnenie mužstva je 15. február a verejnosť čaká avizované posily pred play-off. Dočkáme sa teda nejakých príchodov?
Určite potrebujeme obrancu, ale s tým, že nechceme nikoho vyhadzovať. Chceme jednoducho pribrať skúseného hráča, ktorý nám v rozhodujúcich chvíľach pomôže. Potešiteľné je aj to, že sa do zápasového kolotoča vracia Miro Habšuda. Nechceme to ale urýchliť, pri jeho nasadzovaní budeme brať do úvahy jeho pocity.
Nuž, nasledujúci týždeň môže byť z hľadiska pohybu hráčov dosť turbulentný, uvidíme, koho prestupové vetry zavejú pod Pustý hrad. V každom prípade, hráči HKM vysielajú smerom k fanúšikom dlhodobo pozitívne signály. Navyše s pribúdajúcimi kolami už ide do tuhého a snaženie „rytierov“, ktorí bojujú za Zvolen, stojí za to vidieť. Možno vo väčšom počte už v nedeľu, keď na svojom ľade nastúpia proti Popradu.