Odchod Špirka bol ťažký, zmeny v kádri zrejme nekončia. Podkonický: Stále je čo zlepšiť

Autor: HKM Zvolen Dátum: 11.2.2020

Tretia ligová prestávka v tejto sezóne je za nami, posledných päť kôl pred nastavbovou časťou pred nami. Rytieri už majú niekoľko zápasov zaistenú pozíciu v najlepšej šestke, v rámci nech si ale chcú pred playoff vybojovať čo najlepšiu pozíciu. K tomu majú pomôcť aj nedávne zmeny v kádri, ktorým, podľa slov trénera Andreja Podkonického, ešte nemusí byť koniec. 

 

Na čom ste pracovali počas uplynulej prestávky?

Najprv sme mali trojdňové voľno, čo je trošku dlhšie, než zvyčajne, no v ďalšom nabitom zápasovom programe nebude na oddych veľa priestoru. Pracovali sme na kondícii aj systémových veciach, ktoré si chceme ešte viac osvojiť a každodenne ich zlepšovať. Prichádzajú noví hráči, ktorých potrebujeme zapracovať, čo nie je jednoduché.

Cítili ste rozdiel v práci počas tejto prestávky, ktorej predchádzala víťazná séria, v porovnaní s predošlými, ktoré prišli v čase hernej krízy?

Ja osobne som bol vtedy s reprezentáciou, ale chlapci aj vtedy poctivo pracovali. Samozrejme, nálada je vždy lepšia, keď vyhrávame. Hlavne hráči sú uvoľnenejší, keď už vedia, kto tu ostane a kto nie. Veľa sa hovorilo o zmenách v kádri, rôzne reči neobišli ani ich a každý to mal v hlave. Akonáhle je v tom trochu jasnejšie, nálada je iná, tréningy sú iné, chalani tvrdo pracujú a ako som povedal, prispieva k tomu ja víťazná séria. Stále sa snažíme naplno pracovať, aby sme sa neuspokojili.

Vyhrali ste posledných päť zápasov, dali ste v nich 28 gólov. Máte nedostatky, ktoré viete hráčom ukázať aj po takýchto výsledkoch?

Stále. Napríklad v obrannej tretine, aj napriek tomu, že sme v tých zápasoch dostali málo gólov. Aj ďalšie veci, ako hra v strednom pásme či úspešnosť vhadzovaní. Po výhre 6:1 sme rozoberali asi 13 situácií na videu, s ktorými sme neboli spokojní. Podarilo sa nám streliť veľa gólov, ktoré vyplynuli z toho, čomu sa venujeme v tréningu, teda častá streľba, dôraz a prítomnosť niekoľkých hráčov pred bránou. To chceme plniť aj v ďalších zápasoch.

Na utorkovom tréningu stále chýbal Adam Drgoň, okrem neho aj Juraj Hollý. Ako sú na tom?

Adam mal najprv svalový problém, ktorý vyliečil, hneď nato však ochorel na angínu a bral antibiotiká. Juraj Hollý bojuje s virózou. Andrej Šťastný sa zatiaľ úspešne zotavuje po operácii a pomaly cvičí na suchu. Dúfajme, že čoskoro začne naberať kondíciu aj na ľade a bude v poriadku.

Zdá sa, že po prestupovej uzávierke by ste mali disponovať naozaj širokým kádrom. Sú hráči pripravení na to, že sa niektorí z nich sa ocitnú na hrane zostavy resp. mimo nej?

Je to zdravá konkurencia v tíme. Hráči s tým musia počítať. Legionárov máme osem, vždy jeden bude sedieť a musia sa s tým zmieriť. Samozrejme, že to nikdy nie je jednoduché. Môžu však prísť zranenia a v takom prípade je dôležité mať náhradu. Chceme mať dostatočne široký káder, aby sme sa vyhli problémom, ktoré nás postretli v minulosti a na ktoré sme doplatili. Niektoré veci v rámci prestupov vyšli, niektoré nie, niektoré sú ešte v procese.

Vieme prezradiť viac?

Viem, že som sa nedávno vyjadril, že brankára už nehľadáme. Môže však prísť zranenie aj na tomto poste a v takom prípade je dôležité mať tretieho brankára. Je teda možné, že ešte jeden príde. Riešime ešte niekoľkých útočníkov. Jedným z nich je Ján Sýkora, ktorého dlhodobé zranenie sa však ukazuje byť vážnejšie, než sme predpokladali. Momentálne je to teda otázne, má absolvovať ešte nejake vyšetrenia. Čakáme na potvrdenie transferu Petra Zuzina, okrem toho máme záujem ešte o jedného útočníka. Predtým nám nevyšiel príchod dvoch zahraničných útočníkov, ktorí nakoniec išli do českej extraligy.

Čo môže s tímom urobiť odchod Rasťa Špirka?

Príliš nad tým nepremýšľam. Je to skrátka hokej a biznis, takéto veci sa stávajú. Veľmi chcel vyhrať titul a chcel ho vyhrať vo Zvolene. Nebolo to ľahké rozhodnutie ani pre nás trénerov. Musíme však ísť ďalej a prejeme mu všetko najlepšie v ďalšej kariére. Možno ďalšiu sezónu tu bude znova. Sú však veci, ktoré by mali ostať v kabíne a my nechceme Rasťovi nijakým spôsobom škodiť. Jediná vec, ktorú môžem povedať je, že mu nevyhovoval systém, ktorý hráme. Nie je vôbec pravda, ako niektorí tvrdia, že by v poslednom zápase odmietol hrať, pretože mal byť v štvrtom útoku. On sám povedal, že bude aj sedieť na striedačke ako trinásty útočník. Nenasadiť ho do zápasu bolo naše rozhodnutie.

Aj po Špirkovom odchode máte široké možnosti na poste centra. Zrejme príjemné starosti oproti minulej sezóne.

Bruno Mráz hrá na centri oveľa lepšie, než na krídle. Veľmi milo nás prekvapil Tibenský, ktorý je ako center výborný, hrá dobre dozadu a číta hru. Centra môžu hrať Halama, McPherson, všestranný je Mikúš, samozrejme centri sú aj Trotter, Petráš či zranený Šťastný a dokonca na tomto poste môže byť aj Zuzin. Čo sa týka centrov, sme na tom určite lepšie ako minulú sezónu a máme z čoho vyberať.  

Zvažovali ste poslať Jakuba Koleniča alebo Miloša Kelemena na výpomoc do juniorky?

Jakub Kolenič zrejme ešte tento víkend pôjde. Miloš Kelemen určite nie, preňho už juniorské zápasy nemajú význam. Viem, že juniorka chce urobiť nejaký výsledok aj v playoff, my ho však potrebujeme a jeho útok s Mrázom a Thompsonom hrá momentálne výborne a patrí k najlepším, sadli si a hrajú podobný štýl.

Budú nasledujúce zápasy aj o stabilizácii zostavy, ktorá sa v poslednom období každým zápasom menila?

Do veľkej miery to bolo zraneniami a chorobami. My sme túto sezónu snáď ani raz netrénovali v naozaj kompletnej zostave. Niekto príde, potom zase niekto vypadne...V hlave už ale nejakú predstavu máme. Ťažké rozhodovanie bude medzi legionármi, nikto z nich určite nebude ľahko znášať tribúnu, musia s tým však počítať.

Pozeráte sa na tabuľku už teraz, alebo dávate väčšiu váhu umiestneniu až po nadstavbovej časti?

Do každého zápasu ideme vyhrať a uvidíme, kam nás to posunie. Určite chceme byť v prvej štvorke. K tomu by nám malo pomôcť aj pripísanie dvoch bodov zo zápasu s Nitrou, ktorý riešila DK SZĽH. Vďaka nim by sme sa mali posunúť pred Poprad, oproti ktorému máme ešte zápas k dobru. Vždy je lepšie začínať v domácom prostredí, no či budeme hrať doma, alebo vonku, tlak je stále rovnaký.